Podujatie: Detské rómske talenty z dedinky „Šíd“ na výlete v Banskej Štiavnici
Sprievodné podujatie k výstave 16. ročníka medzinárodnej výtvarnej súťaže „My sa nevieme sťažovať nahlas...“, ktorej hlavným organizátorom je Slovenské banské múzeum v Banskej Štiavnici /ďalej SBM/

Miesto: Banská Štiavnica -  Galéria Jozefa Kollára Banská Štiavnica – Námestie Sv. Trojice 8,
Kammerhof, Banské múzeum v prírode
Dátum: 11.6. 2014 od 10.00 hod.

Vznešené priestory Galérie Jozefa Kollára  v Banskej Štiavnici už tradične na jar ožili energickou farebnou náladou vďaka výstave Krajina môjho srdca. 16. ročník medzinárodnej výtvarnej súťaže s ekologickou tématikou „ My sa nevieme sťažovať nahlas ...“,  bol  plný prekvapení. Aktuálna téma ročníka Krajina môjho srdca oslovila rekordných až 1136 autorov  - predovšetkým žiakov zo 136 základných škôl a základných umeleckých škôl z celého Slovenska i zo zahraničia. Porotu ohúril nielen záujem, ale najmä kvalita, nápaditosť a invenčnosť súťažných prác. Vo veľkej konkurencii bolo  naozaj ťažkým orieškom vybrať víťazov -  oceniť kolektívy a autorov v 6. súťažných vekových kategóriách.

Nad hlavnou cenou súťaže však žiaden z porotcov dlho neváhal. Kolekcia diel detí z malej dedinky Šíd v okrese Lučenec bola očarujúca. 29 malých rómskych detí prekvapilo talentom a originálne spracovanými motívmi inšpirované prírodou a ľudským životom. Hravé farebné dielka sú nainštalované v galerijnej sieni slávy.

Organizátori pre malých laureátov pripravili prekvapenie. Vďaka spolupráci SBM s občianskym združením EQUITY sa podarilo zorganizovať výlet detí do Banskej Štiavnici. O.z. EQUITY sa zameriava na pomoc a spoluprácu s rómskou menšinou prostredníctvom podpory vzdelávania a rozvoja talentu rómskych detí. V stredu 11.6. 2014 čaká hostí pestrý program. Deti si budú môcť prezrieť vystavené práce a organizátori im slávnostne odovzdajú ocenenia. Svoju šikovnosť si odskúšajú v tvorivej dielni v Kammerhofe, popoludní sfárajú v Banskom múzeu v prírode do bane. Organizátori veria, že výlet bude nielen zaslúženou odmenou pre víťazov, ale aj povzbudením k ďalšej tvorivosti.

Výstava Krajina môjho srdca potrvá do 15.6. 2014, ale kolekciu prác detí zo Šídu bude možné vidieť v štiavnickej galérii počas celej letnej sezóny až do 15. 9. 2014.

Iveta Chovanová
kurátorka výstavy
0907 07 6645

Informácie:
[email protected]
[email protected]
tel. +421 45 691 34 31, 692 05 35