Budeto to už 5 rokov odvtedy keď viac ako 60 policajtov na 23 vozidlách v sprievode psov vtrhlo do rómskej osady Budulovská v Moldave nad Bodvou a hrubým spôsobom poškodilo viaceré príbytky a fyzicky zaútočilo približne na 30 ľudí (vrátane žien a detí).

V tej osade žijú naši rómski priatelia. Ľudia, ktorých roky poznáme, s ktorými a pre ktorých sme zorganizovali veľa zmysluplných podujatí. A tak sme policajnú raziu pred 5 rokmi prežívali spolu s nimi aj napriek tomu, že nás delilo skoro 500 km.

A potom sme sa snažili byť nápomocní v procese vyšetrovania len preto, aby sa zistila pravda a nastolila spravodlivosť. Bohužiaľ, nepodarilo sa. Práve naopak, niektorí zo zbitých sú teraz obžalovaní z krivého obvinenia policajtov.

Bol či nebol proces vyšetrovania spolitizovaný? O tom si môžete urobiť vlastný názor. Pozrite sa na web www.policajnarazia.sk kde sme sústredili na jednom mieste informácie o razii, vyšetrovaní a výrokoch verejných činiteľov. Nájdete tam galériu videí a články, ktoré Vám osviežia pamäť, čo sa kedy dialo, čo kto kedy tvrdil. A hlavne všetko uvidíte v historickom slede a širšom spoločenskom kontexte.

Do tejto iniciatívy na pripomenutie si 5. výročia razie sa spojili mimovládne organizácie ERRC, ETP Slovensko, Amnesty International, CVEK a Equity.